Оглядова екскурсія по Полтаві + Диканька

Ціна: 290 грн.
Тривалість: 6-7 год.

Маршрут оглядової екскурсії по Полтаві Ви можете подивитися на нашому сайті в розділах: «Пішохідна екскурсія по Полтаві» чи «Оглядова екскурсія по Полтаві» чи «Екскурсія по Полтаві + Поле Полтавської битви» в залежності від того скільки Ви маєте вільного часу і який об’єм інформації хочете отримати. Не маю бажання повторюватись. Наш тур починається в Полтаві в зручний для Вас час: оглядова екскурсія по місту(основні історичні об’єкти, пам’ятники, музеї), а далі вирушаємо в оспівану М. Гоголем Диканьку.

Диканька – селище міського типу, районний центр Диканського району. Населення Диканьки 8 тис. чол. Район межує з Зіньківським, Котелевським, Полтавським, Решетилівським та Шишацьким районами. Відстань від Полтави – 25 км.

У 1994 році створено регіональний ландшафтний парк «Диканський» площею 11 945 га. До його складу увійшли 7 природоохоронних об’єктів: Парасоцький ліс – пам’ятка природи загальнодержавного значення, Бузковий гай – ботанічна пам’ятка природи, Кочубеївські дуби – пам’ятка природи вікових дерев, Фесенкові горби – загально зоологічний заказник, Писарівщанський лісопарк – пам’ятка садово-паркового мистецтва, Ялиновий гай та Виходи пісковиків. Флора вищих судинних рослин нараховує понад 600 видів, серед яких – 50 видів є рідкісні. Фауністичний компонент нараховує близько 250 видів.

На території району є 5 пам’яток архітектури. В смт. Диканька: Тріумфальна арка(1820 р.), Свято-Миколаївська церква (1794 р.), Дзвіниця Свято-Миколаївської церкви(1810-1827 р. р.), Свято-Троїцька церква(1780 р.) та Свято-Троїцька церква(1819р.) в с. Великі Будища.

Вперше Диканька згадується в документах в 1658 р. в літопису Самійла Величка. Тоді поблизу Диканьки зійшлись у бою війська полтавського полковника Мартина Пушкаря і гетьмана Івана Виговського. І Виговський послав проти повстанців Мартина Пушкаря загін іноземців, що складався з волохів, сербів, яничар і козацьке охоче (наймане) військо на чолі з полковником Іваном Сербином. Загін Сербина заблукав, 300 чол. було вбито. З тієї пори поле бою називається Сербинським, там залишилася Сербинська братська могила. Через 10 р. біля цієї могили у зіткненні з гетьманом Правобережної України Петром Дорошенком був убитий гетьман Лівобережної України Іван Брюховецький. Заселена Диканька була вихідцями з Правобережної України – козаками і селянами, які тікали від польського гніту. Залишки підземних ходів від центра Диканьки до с. Великі Будища свідчать, що люди жили тут і раніше , рятувались в підземеллі від набігів кримських татар XV – XVI ст.

 

1300 – початок екскурсії по Диканьці біля Тріумфальної арки – візитівки Диканьки. Тріумфальна арка була споруджена у 1820 році на честь приїзду до Диканьки імператора Олександра I (у 1817 році) і слугувала парадним в’їздом до садиби Кочубеїв. Автор проекту – академік архітектури Луїджі Руска. Це єдиний в Україні пам’ятник культури, що увінчує тріумф перемоги у Вітчизняній війні 1812 року з французами.

 

 

1310 – екскурсія до Свято-Миколаївської церкви, огляд родової усипальниці Кочубеїв.

На південній околиці Диканьки під лісом виділяється білокам’яна, ротондальної форми, Миколаївська церква (1794 р.). Її будував у стилі класицизму видатний зодчий М. Львов, вперше застосувавши систему подвійного купола, що знайшла своє відображення пізніше на спорудженні знаменитого Казанського собору в Санкт-Петербурзі.

До Миколаївської церкви ходила молитися майбутня мати М.В. Гололя Марія Іванівна Гоголь-Яновська. Щоб помолитися біля чудотворної ікона Св. Миколи, мама Гоголя долала пішки відстань 30 км. від свого помістя у Василівці до Диканської Свято-Миколаївської церкви. Стоячи біля ікони Миколи Чудотворця Марія Іванівна поклялася, якщо народиться хлопчик, назве його Миколою. І сталося диво – після двох невдалих вагітностей в неї народилася здорова дитина, хлопчик. Того хлопчика назвали Миколою – то був майбутній український геній, всесвітньовідомий письменник Микола Васильович Гоголь.

Вражає своєю витонченістю вирізьблений із мореного дуба іконостас, під церквою знаходиться родовий склеп Кочубеїв, де в саркофагах з італійського мармуру поховано п’ять князів і три княгині. Дзвіниця Свято-Миколаївської церкви збудована за проектом Луїджі Руска (1810 – 1827 р. р.). Колись на дзвіниці висів 8-ми пудовий дзвін і чути його було аж на околиці Полтави.

 

1330 –1400 – пішохідна екскурсія до Кочубеївських дубів.

Від дзвіниці церкви починається розкішна дубова алея, що прикрашала в’їзд до Садиби Кочубеїв. До наших днів збереглося три дуба-велетня віком близько 800 років. Бабуся М.В. Гоголя розповідала йому про Мотрю Кочубеївну та Івана Мазепу, які за легендою зустрічалися під одним з цих дубів.

 

1400 – 1415 – екскурсія центральною частиною селища На цьому відрізку шляху Ви побачите: пам’ятник бойової машини часів Другої світової війни «Катюша», меморіальний комплекс воїнам-односельцям, пам’ятник М.В. Гоголю, пам’ятник Т.Г. Шевченку.

 

 

1420 – відвідаємо Свято-Троїцьку церкву.

Троїцька церква збудована 1780 року в стилі бароко на місці знесеної дерев’яної Хрестовоздвиженської церкви в історичному центрі села. Ходили до неї переважно козаки, тут було відкрито й церковно-приходську школу. Під правим криласом поховано будівничого церкви Павла Васильовича Кочубея з його дружиною Уляною Безбородько.

Троїцька церква – єдина в Україні пам’ятка архітектури, тісно пов’язана з творчістю М.В. Гоголя, який часто бував у ній і змалював у повісті «Ніч перед Різдвом».

Минули століття відтоді, як Диканька, з легкої руки Миколи Гоголя, явилась усьому світу. «Як будете, панове, їхати до мене, то прямісінько їдьте стовповим шляхом на Диканьку» – казав Рудий Панько у творі М. Гоголя. Проте й сьогодні Диканька не втратила своєї привабливості.

Візитівкою Диканьки є також державний історико-краєзнавчий музей ім. Д.М. Гармаша, фонди якого налічують близько 8 тисяч експонатів. У дев’ятьох залах музейної експозиції представлені чарівна природа, історичне минуле та сьогодення краю. Поряд знаходиться Картинна галерея. У восьми залах розмістилися художні полотна, графіка, скульптура, чеканка по металу, різьба і випилювання по дереву та вишивка, виконані самодіяльними художниками і майстрами народної творчості. Окремий зал присвячений творчості всесвітньовідомої художниці Марії Башкірцевої.

Під час цієї екскурсії Ви дізнаєтеся багато цікавого про князів Кочубеїв, їх родовід, а також про Кочубеївський палац надзвичайної краси у стилі класицизму, який, на жаль, не зберігся до наших днів. Палац зараз можна побачити лише на старих світлинах. І Ви матимете таку можливість під час нашої екскурсії. У наших працівників є спеціальні альбоми екскурсоводів із старими цікавими фото й іншим ілюстративним матеріалом.

 

1430 – Закінчення екскурсії по Диканьці.

Щороку у травні в Диканьці з’являється ще одна «родзинка» – розквітає Бузковий гай. І досі живе в народі пов’язана з Бузковим гаєм історія. Було у впливового діяча князя В.П. Кочубея тринадцятеро дітей. Одна донька Ганна тяжко захворіла. Не допомогли хворій ні столичні розваги, ні європейські ліки, ні далекі подорожі. Порадили лікарі вразити її чим-небудь незвичайним, дивовижною красою. Ось і звелів багатий батько засадити вже непотрібну після закриття цегельного заводу велетенську яму бузком різних сортів, привезених із-за кордону, розбити тут алеї, поставити альтанки, плекаючи надію весняним бузковим буйноцвітом зцілити доньку. І ось навесні привезли до гаю згасаючу Ганну. Як і очікувалось, Бузкова яма справила неперевершене враження… А от продовження цієї історії Ви вже дізнаєтеся під час екскурсії.

Бузковий гай в Диканьці – це місце проведення щорічного обласного свята «Пісні бузкового гаю».

 

Вартість екскурсії вказана за 1 чол. – група від 15 чол.

У вартість входить:

  • перевезення комфортабельним автобусом євро-класу;
  • вхідні квитки у два музеї + екскурсійне обслуговування в музеях;
  • послуги гіда на маршруті.

У вартість не входить: витрати на обід, фотографування в музеях.

Якщо екскурсія буде на Вашому транспорті,ціна суттєво зміниться. Подробиці по тел. Ми завжди зможемо домовитися.