Оглядова екскурсія по Полтаві

Ціна: 180 грн.
Тривалість: 5 год.

Під час оглядової екскурсії по Полтаві Ви побачите найцікавіші історичні місця та пам’ятки міста, а також відвідаєте два музеї: Полтавський краєзнавчий музей та Музей-Садибу І. Котляревського. (Можна включити в програму інші музеї за Вашим бажанням, наприклад, Полтавський музей дальньої авіації та Літературно-меморіальний музей Панаса Мирного).

Маршрут екскурсії: Кругла площа – Корпусний парк – Монумент Слави – пам’ятник І. Котляревському – пам’ятник М.Гоголю – Музично-драматичний театр імені М.В. Гоголя – пам’ятник Марусі Чурай – пам’ятник полковнику О. Келіну та захисникам Полтавської фортеці – Полтавський краєзнавчий музей – Свято-Успенський собор – Музей-Садиба І. Котляревського – пам’ятник Полтавській галушці – Біла Альтанка.

 

930 – Зустріч групи на автовокзалі, залізничному вокзалі, біля готелю, в якому Ви зупинилися.

 

1000 – Вихід на Круглій площі. Кругла площа – унікальний архітектурний ансамбль в стилі класицизму, забудована на початку XIX ст. Дуже швидкими темпами були зведені: будівля Малоросійського поштамту, 1809 рік (нині – Мала Академія мистецтв ім. Р. Кириченко), будівля Дворянського зібрання, 1810 рік (нині – кінотеатр ім. І. Котляревського), Губернські присутственні місця, 1811 р. (виконком Полтавської міської ради), будинок генерал-губернатора, 1811 р. (будівля профспілок), будівля цивільного губернатора, 1811 р. (управління по боротьбі з організованою злочинністю), будівля віце-губернатора, 1811 р. (житлова будівля), Повітові присутственні місця, 1811 р.(Поштамт), Петровський кадетський корпус, 1840 р.(колишнє вище зенітне ракетне училище ім. М. Ватутіна). Всього вісім будівель у стилі губернського класицизму.

В ході оглядової екскурсії по Полтаві Ви познайомитеся з історією створення монумента Слави – найкрасивішого пам’ятника, присвяченого Полтавській битві. Домінанту площі – пам’ятник «Слави» – планували відкрити до сотої річниці Полтавської битви, тобто у 1809 році, проте будівельні роботи до вказаної дати не були завершені. Урочисте відкриття пам’ятника відбулося 27 червня 1811року на тому місці, де згідно переказам полтавці зустрічали царя Петра I після Полтавської битви. Дворівневий п’єдестал пам’ятника тримає підняту жерлом до неба гармату – чавунна колона тосканського ордеру, увінчана бронзовим з позолотою орлом. У дзьобі він тримає лавровий вінок – символ слави, у кігтях блискавки – символ скореної величі шведської зброї. Від пам’ятника по сторонах світу прокладена восьми радіальна система розбивки вулиць, кожна із яких колись була спрямована у напрямку головних містобудівних домінант старої Полтави, переважно церков. В 40-х роках XIX століття тодішня Олександрівська площа вперше засаджена екзотичними деревами, завезеними із-за кордону – пірамідальними тополями. 1842 року Олександрівський сад передано Петровському кадетському корпусу, відтоді його нова назва – Корпусний парк(інколи – Корпусний сад).

Далі продовжуємо екскурсію на транспорті. Будемо рухатися вул. Небесної Сотні і на цьому відрізку шляху Ви побачите: пам’ятник І. Котляревському, урочисто відкритий 30 серпня 1903 року. Скульптор Леонід Позен створив бронзове погруддя І.Котляревського безкоштовно і подарував його місту.

На відкритті пам’ятника були присутні: Леся Українка, Олена Пчілка, Михайло Коцюбинський, Михайло Старицький, Володимир Самійленко, Василь Стефаник, Панас Мирний, Микола Лисенко і багато інших відомих особистостей. Це вперше в історії був відкритий пам’ятник українському письменнику.

 

А далі Музично-драматичний театр імені М.В. Гоголя, поряд з театром – пам’ятний знак українській пісні в образі Марусі Чурай. Маруся Чурай – напівлегендарна поетеса, співачка, автор відомих пісень «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Зелененький барвіночку», «Засвіт встали козаченьки», яку завжди співали козаки Полтавського полку, вирушаючи в похід. (Зустрічається два варіанти назви останньої пісні: 1-ий варіант – «Засвіт встали козаченьки», а 2-ий варіант – «Засвистали козаченьки»). На іншій стороні вулиці – пам’ятник М.В. Гоголю.

 

1030 – Вихід біля пам’ятника О. Келіну та доблесним захисникам Полтавської фортеці.

Пам’ятник урочисто відкрито в 1909 році до 200-річчя Полтавської битви на місці, де колись були Мазурівські ворота і IV бастіон Полтавської фортеці. Саме там три місяці точилися кровопролитні бої між шведами та захисниками Полтавської фортеці на чолі з комендантом О. Келіним аж до 22 чевня 1709 року. З самого початку на вершечку монумента був бронзовий орел, але зараз його немає. Куди подівся орел та чому пам’ятник не відновлювали в первісному вигляді, дізнаєтеся під час оглядової екскурсії по Полтаві.

 

1050 – Вихід біля Краєзнавчого музею.

Екскурсовод бюро «Лтава» познайомить Вас з історією побудови надзвичайно красивої будівлі в стилі українського модерну – колишнього Полтавського губернського земства, а також розповість історію створення Природничо-історичного музею в Полтаві. Зараз це Краєзнавчий музей – найбільший музей в Полтаві та Полтавській області (фонд налічує близько 300 тис. експонатів).

 

Далі туристи відвідають Полтавський краєзнавчий музей – один відділ з екскурсоводом музею, інші відділи музею самостійно. Можна обрати відділ природи чи етнографії для молодших школярів, відділ археології, нової історії та новітньої історії для старших школярів та дорослих. Але дорослим сподобається також екскурсія по відділу етнографії (дуже велика кількість унікальних речей, зроблених руками талановитих жителів Полтавського краю. Це і вишивка, і писанки, і кераміка, і різьба по дереву, і унікальні решетилівські килими, а також цікава розповідь екскурсоводів, яка зробить цю екскурсію незабутньою).

 

1200 – Збір групи біля пам’ятника Т.Г. Шевченку, який знаходиться навпроти музею

Пам’ятник Кобзарю в Полтаві урочисто відкрито 12 березня 1926 року. Створив його скульптор Іван Кавалерідзе у стилі конструктивізму.

 

1210-1240обід в одному з кафе в центральній частині міста (зможете скуштувати традиційні полтавські галушки та інші страви української кухні).

 

1250 – Свято-Успенський собор, Садиба І. Котляревського, пам’ятний знак Полтавській галушці, Подільська вежа Полтавської фортеці, Біла Альтанка.

Свято-Успенський собор побудований на кошти козацької старшини у 1770 році Стефаном Стабанським у стилі козацького бароко. На жаль, до наших днів не зберігся. Старий Собор підірвали комуністи у 1934р. Відновлений заново 2004 року. А от дзвіниця Свято-Успенського собору автентична. Дзвіниця, збудована в 1801р., чудово збереглася до наших днів.. Під час нашої екскурсії по Полтаві Ви зможете відвідати Успенський кафедральний собор та дзвіницю Собору.

 

 

 

 

 

1300 – завітаємо в гості до Садиби І.П. Котляревського.

Саме звідси на весь світ пролунав голос класика нової української літератури Івана Петровича Котляревського, якого Т.Г. Шевченко назвав «батьком української літератури». Автор геніальної «Енеїди»,всесвітньовідомої «Наталки Полтавки» та жартівливого «Москаля-чарівника» все життя прожив в Полтаві.

Під час екскурсії по меморіальному комплексу Садиба І.Котляревського Ви зможете побачити як жив письменник(збереглося чимало речей, які дійсно належали Івану Петровичу), познайомитися із дворянським побутом XVIII – початку XIX ст., помилуватися чудовими квітами та садочком, в коморі відвідати виставку сучасних майстрів народної творчості, загадати бажання біля відновленого колодязя–журавля, сфотографуватися на згадку біля Хати І. Котляревського. А чудова розповідь наукового  співробітника музею перенесе Вас в часи І. Котляревського. Відчути дух І. Котляревського можна лише в Полтаві на Івановій горі.

 
1340 – пам’ятник Полтавській галушці.

Оригінальний витвір є уособленням достатку та щедрості. Пам’ятний знак Полтавській галушці, створений 2006 року, став візитівкою туристичної Полтави. Урочисте відкриття пам’ятника відбулося 1 квітня 2006 і було приурочено до Дня народження М.В. Гоголя, який у своїх творах прославив галушки на весь світ. Поговоримо з Вами про українську кухню XVIII – XIX ст., українські страви за «Енеїдою» І. Котляревськогою.

 

 

1350 – оглянемо Подільську вежу Полтавської фортеці – реконструкція 2009 року до 300-річчя Полтавської битви.

Перед Вами відкриється чудовий краєвид на полтавський Поділ та Леваду, а також Полтавський Хрестовоздвиженський монастир.
Полтавська фортеця була збудована ще 1608р. польським коронним гетьманом Станіславом Жолкевським на правому високому березі Ворскли. Укріплення фортеці були архаїчними, невеликі земляні бастіони півкруглої та прямокутної форми в плані, сполучені валами. Фортеця мала 5 в’їзних брам: Подільську, Мазурівську, Київську, Спаську і Курилівську. Вона поновлювалась кілька разів, у тому числі в 1709 та 1722 рр. Після реконструкції 1730р. мала високі земляні вали з частоколом, земляні бастіони біль-менш регулярних обрисів і 8 башт, що збереглися ще з попереднього періоду. Поступово руйнуючись, фортеця проіснувала з частиною напівзруйнованих башт до початку XIX ст.

 

 

 

1420 – огляд Білої Альтанки.

В межах старої Полтавської фортеці на місці Подільського бастіону до 200-річного ювілею Полтавської битви у 1909 році була зведена споруда, без якої нинішні полтавці не уявляють своє місто – Біла Альтанка. Споруда нагадує полтавцям, що саме тут на другий день після Полтавської битви відбулась зустріч ремісників міста з царем Петром І. Невипадковою є і форма Альтанки – підковоподібна. Згідно легенди, місцевий коваль на цій площі майстерно підкував царського коня, що втратив підкову під час Полтавського бою. В роки гітлерівської окупації (1941-1943 рр.) німецько-фашистські загарбники розібрали Альтанку, улаштувавши на її місці зенітно-артилерійський пункт. У 1954 році ідею відновлення пам’ятки втілює своїм проектом головний архітектор повоєнної Полтави Лев Вайнгорт. Цікаву історію, пов’язану з відновленням Альтанки, розповість Вам гід під час нашої оглядової екскурсії по Полтаві.

1430 – Закінчення оглядової екскурсії по Полтаві.

 

Вартість екскурсії вказана за 1 чол. – група від 15 чол.

У вартість входить:

  • перевезення комфортабельним автобусом Євро-класу;
  • вхідні квитки у два музеї + екскурсійне обслуговування в музеях;
  • послуги гіда на маршруті.

У вартість не входить: витрати на обід, фотографування в музеях.

Якщо екскурсія буде на Вашому транспорті,ціна суттєво зміниться. Подробиці по тел. Ми завжди зможемо домовитися.